zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Potničky – co je způsobuje, jak je ošetřit a jak na účinnou prevenci?

Klára Vojkůvková
28.06.2023

Během horkých letních měsíců se na kůži našich ratolestí mohou začít vyskytovat drobné, načervenalé pupínky, které nejsou ani ekzémem, ani alergií, ani plenkovou dermatitidou, jednoduše ničím známým. Novopečené maminky takový úkaz může vyděsit, protože dítě je kvůli němu neklidné, pláče a škrábe se. O co se tedy jedná?

V období zvýšeného pocení se snadno ucpávají mazové žlázky, například kvůli nahromaděným odumřelým buňkám a přílišnému tření, pot pak nemůže volně vystupovat na povrch těla a neodpařuje se. Ucpané žlázy se následně rozšiřují a tvoří nevzhledné a svědivé puchýřky, kterým říkáme potničky. Je důležité si uvědomit, že potničky nejsou vážným zdravotním problémem a obvykle se vyřeší samy, během několika dní. Nejsou nakažlivé ani nebezpečné, někdy ovšem dokáží potrápit.

Prevence je klíčová

Chceme-li se problému vyvarovat, je potřeba děti oblékat do volného a prodyšného oblečení, vyrobeného z měkkých a příjemných materiálů, to minimalizuje tření a umožní pokožce dýchat. Důležitá je také dostatečná hydratace a pravidelné čištění pokožky, zejména v oblastech náchylných k potničkám, tedy na místech, kde dochází k nejvýraznějšímu pocení. Volme s rozvahou čisticí prostředky, tak aby zbytečně nedráždily pokožku a po očištění je třeba svědomitě zbavit kůži vlhkosti.

Ulevujme od svědění…

I v případě akutního výsevu si dokážeme pomoci. V lékárnách jsou k dispozici krémy a gely s chladivým účinkem, které pomáhají uklidnit podráždění, snížit svědění a regenerovat.

Nabízí se:

1. Dětské pudry jsou skvělým způsobem, jak zvládnout potničky. Obsahují jemné práškové složky, které absorbují přebytečnou vlhkost a udržují pokožku suchou. Při nákupu pudru se ujistěte, že je speciálně formulován pro dětskou pokožku a neobsahuje zbytečnou chemii či alergeny.

2. Lékárny nabízejí také chladivé gely nebo krémy, které poskytují okamžitou úlevu. Tyto produkty často obsahují přírodní složky, jako je aloe vera, máta, levandule, měsíček nebo např. termální vodu, se zklidňujícími účinky.

3. Důležitá je také přítomnost antiseptické složky, která zabrání infekci a urychlí hojení.

Ve zdravotnických potřebách nebo v oddělení sportovního náčiní můžete navíc najít speciální chladicí podložky nebo gelové obklady, které po přiložení na postiženou oblast zajistí příjemný efekt.

Pokud se situace zhoršuje, potničky jsou dlouhodobé nebo se objevují příznaky infekce, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař nebo pediatr může poskytnout přesnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

Zdroj: solen.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Mořská voda jako lék zdarma. Jak její složení prospívá pokožce?
Léky a fototoxicita. Se kterými léky byste měli pobyt na slunci omezit?

Další články